Agyagásványok kémiai módosítása, anionok megkötése módosított agyagokon

A bentonit agyagkőzeteket széleskörű előfordulásuk és kedvező szigetelő és szorpciós tulajdonságaik miatt elterjedten használják kommunális és veszélyes hulladéktárolók természetes földtani ill. épített gátjaiként. Jelen elképzelések szerint ezt az anyagot fogják alkalmazni a nagy aktivitású radioaktív hulladéktárolók szigetelőrétegeként is. A bentonit agyagkőzet fő agyagásványa, a montmorillonit negatív rétegtöltése miatt elsősorban kationok megkötésére, így azok migrációjának csökkentésére alkalmas, kémiai módosításokkal alkalmassá tehetők anionos jellegű radioaktív izotópok, az ún. „gonosz” izotópok (36Cl, 99Tc, 129I) megkötésére is. Hasonlóan természetes vizek foszfát- és arzenáttartalma csökkenthető ily módon. Vizsgálataink során ennek lehetőségét, valamint a kémiai módosítás során bekövetkező szerkezetmódosításokat tanulmányozzuk.

Frissítés dátuma: 2019.01.04.